The Talon

UIL Academics Wins Region 2-4A Championship

UIL+Academics+students+pose+in+front+of+the+trophy+case+at+Argyle+High+School+with+their+UIL+Region+2-4A+medals+on+April+16%2C+2018+in+Argyle%2C+TX.+%28Campbell+Wilmot%2FThe+Talon+News%29
UIL Academics students pose in front of the trophy case at Argyle High School with their UIL Region 2-4A medals on April 16, 2018 in Argyle, TX. (Campbell Wilmot/The Talon News)

UIL Academics students pose in front of the trophy case at Argyle High School with their UIL Region 2-4A medals on April 16, 2018 in Argyle, TX. (Campbell Wilmot/The Talon News)

UIL Academics students pose in front of the trophy case at Argyle High School with their UIL Region 2-4A medals on April 16, 2018 in Argyle, TX. (Campbell Wilmot/The Talon News)

Miranda Downe, Managing Editor

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






UIL Academics teams traveled to Texas A&M University at Commerce this weekend to take home the Region 2-4A Championship with a total of 377 points. Throughout the day, 41 students competed and 22 will advance to the state academic meet on May 4-5.

Region 2-4A Results

Accounting – 2nd place team

3rd Blaze McMellian
4th Gracie Williams
5th Sarah Hand
Maddie Hermann

Calculator Apps – 1st place team

1st T Davis
2nd Jack Young
3rd Audrey Livingston
5th Brandon White

Computer Apps

4th Ashlynn Whitworth
6th Shivani Gandhi

Computer Science

3rd Kunal Gahlawat

Current Issues – 3rd place team

4th Jacob Morgan

Headline Writing

2nd Sarah Berney*

Informative Speaking

6th Matthew Shubert

Literary Criticism – 3rd place team

3rd Chloe Livingston

Mathematics – 1st place team

1st Nicholas Mohar
2nd Kunal Gahlawat
3rd Matthew Darnell
Andrew Hennes

Number Sense – 1st place team

1st Nicholas Mohar
2nd Ryan Ross
3rd Kunal Gahlawat
Shivani Gandhi

Persuasive Speaking

6th Payton Marley

Science – 1st place team

1st Andrew Hennes (1 st bio, 1 st chem, 1 st phys)
2nd Nicholas Mohar (2 nd physics)
4th Matthew Darnell (2 nd chemistry)
Michael Gilbert

Social Studies – 2nd place team

1st Jacob Morgan
4th Colin Crawford
Michael Filoso
Andrew Gibson

Spelling – 1st place team

1st Jennie Knuppel
2nd Natalie Brown
5th Grace Laws
Jane Coghlan

 

Print Friendly, PDF & Email
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssyoutube

The student news site of Argyle High School
UIL Academics Wins Region 2-4A Championship